Vybíráte právě kotel pro svůj rodinný dům? Pamatujte především na to, že nejdůležitější je bezpečnost, spolehlivost a roční úspora. Nový kotel musí nejen optimálně vyřešit vytápění rodinného domu, ale i případný ohřev teplé vody. Výběr kotle s vámi proto  detailně probereme. Jen tak budete mít k dispozici veškeré důležité informace pro správnou volbu nového způsobu vytápění.

Doporučujeme pouze spolehlivé modely od osvědčených výrobců, jejichž kotle jsou konstruovány s ohledem na bezpečnost. Naši technici jsou na tyto kotle profesionálně zaškoleni a v případě neočekávané situace vám poskytnou okamžitý servis kotle.

Plynové kotle – oblíbená varianta bez nutnosti obsluhy

Vytápění domu a ohřev vody plynovými kotli je ekologické, protože spalováním zemního plynu odchází do ovzduší minimum škodlivých zplodin.

Abyste vybrali ten nejlepší plynový kotel pro svůj rodinný dům, zaměřte se především na kritéria, jako je výkon kotle a pokrytí tepelné ztráty bydlení. V ideálním případě zvolte velmi efektivní plynový kotel kondenzační.

Video: Vybíráme plynový kotel

Kondenzační plynové kotle

Zatímco účinnost klasických plynových kotlů dosahuje zhruba 90 %, kondenzační kotle dosahují účinnosti až 103 %. Ve srovnání s obyčejným kotlem tedy při vytápění na stejnou teplotu spotřebujete méně plynu. Investice do kondenzačního kotle se vám tak během několika let vrátí.

Povinnosti spojené s plynovým kotlem

Pokud se rozhodnete pro vytápění bydlení plynovým kotlem, nezapomeňte před jeho spuštěním nechat provést výchozí revizi. Každoročně je pak povinná kontrola spalinových cest a jednou za tři roky provozní revize. Revizní technik vystaví zprávu o kontrolách a revizích, kterou si uschovejte pro případ nehody kotle nebo kontroly z obecního úřadu.

Potřebujete revizi kotle a nemáte kontakt na certifikovaného revizního technika? Obraťte se na nás - o revizi vašeho kotle se postarají naši certifikovaní odborníci.

Kotle na tuhá paliva – návrat ke klasice

I když jsou plynové kotle díky svému efektivnímu, bezpečnému a téměř bezúdržbovému provozu oblíbenou volbou, stále častěji se lidé vrací ke klasickým kotlům na tuhá paliva.

Topení kotlem na tuhá paliva je sice náročnější na obsluhu i uskladnění materiálu, ale je velmi levné. Dřevo a uhlí patří v současnosti mezi ekonomicky nejvýhodnější topivo. Pomůžeme vám vybrat ideální kotel na tuhá paliva na míru vaší domácnosti.

Video: Vybíráme kotl na tuhá paliva

Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Nejdůležitější je samozřejmě účinnost kotle, ale jsou tu i další důležité aspekty, jakými jsou emisní limity a to, jakým palivem budete topit.

Emisní limity

Od ledna roku 2018 zákon dovoluje pouze prodej kotlů emisní třídy 4 s minimální účinností 82 % a kotlů emisní třídy 5 s účinností vyšší než 88 %. Díky tomu došlo k výrazné redukci množství oxidu uhelnatého a do ovzduší se dostává méně škodlivých spalin než dříve. Nad domy už tedy neuvidíme hustá, černá oblaka dýmu, díky kterému byl v mnoha obcích v zimě nedýchatelný vzduch. Množství škodlivin, které odchází komínem, ovlivňuje především spalovací technologie kotle, druh paliva ale i péče o kotel a komín.

Čím v kotli topit?

Oblíbenou variantou jsou kombinované kotle s možností použití více druhů paliv. Ať už se rozhodnete pro kotel na uhlí, kotel na pelety nebo si vyberete kotel na biomasu, je důležité dbát na dostatečnou kvalitu paliva. Například není vhodné topit mokrým dřevem, které spotřebovává nadbytek energie, protože se v kotli nejprve suší a až potom začne skutečně hořet.

Jaký výkon kotle zvolit pro rodinný dům?

Výkon kotle je velmi důležitý s ohledem na velikosti místností, které bude kotel vytápět. V daném prostoru chcete vytvořit takový tepelný komfort, aby bylo všem doma příjemně. Při nízkých venkovních teplotách je potřeba vyšší výkon a když se venku oteplí, potřebujete výkon kotle nižší.

Kontrolu výkonu zajišťuje takzvaná výkonová modulace. Moderní kotle samy vyhodnotí situaci a podle monitorovaných hodnot nastaví správný výkon kotle. Abyste mohli vybrat kotel se správným výkonem, zjistěte si podle projektového výpočtu, jaké jsou tepelné ztráty vaší budovy.

Výpočet výkonu kotle - jak spočítat výkon kotle?

Všeobecně platí, že u novějších budov s novou instalací vytápění a rozvodu teplé vody je na 1 m2 potřeba 70 – 80 Wattů tepelného výkonu. U starších domů bez tepelné izolace, které mají vyšší tepelné ztráty jde přibližně o dvojnásobek, tedy 150 – 160 Wattů na 1 m2.

Pro výpočet optimálního výkonu kotle je proto důležité zohlednit:

 • obytnou plocha domu v metrech čtverečních

 • stáří domu a jeho zateplení

 • stáří instalace ústředního vytápění a rozvodu teplé užitkové vody

V případě domů s atypickými rozměry či výškou stropů můžete výkon přepočítat přesněji nejen podle obytné plochy, ale podle metrů krychlových vytápěného prostoru. U nových domů počítejte 35 – 40 Wattů na m3, u starších domů bez zateplení budete potřebovat na 1 m3 přibližně 75 – 80 Wattů.

Uvedené hodnoty jsou pouze orientační, vždy záleží na konkrétní budově, jejích tepelných ztrátách a v případě ohřevu užitkové vody i na množství lidí, kteří ji spotřebovávají.

 • Přibližné hodnoty výkonu kotle pro jeho správnou funkčnost:
  Obytná plocha Nová budova s dobrou izolací a moderním topným systémem Budova z 80.- 90. let s dobrým zateplením a moder. top. systémem Nezateplená budova z 80.- 90. let a starším top. systémem Nezateplená budova z 80. let s moderním top. systémem Budova ze 70. let s dobrým zateplením a starším top. systémem Budova ze 70. let a starší, nezateplená, se starým top. systémem
  Do  60 m2 4 kW 5 kW 8 kW 7 kW 6 kW 9 kW
  70 m2 5 kW 6 kW 9 kW 8 kW 7 kW 11 kW
  80 m2  6 kW 7 kW 10 kW 9 kW 8 kW 12 kW
  90 m2  6 kW 8 kW 12 kW 10 kW 9 kW 14 kW
  100 m2 7 kW 9 kW 13 kW 11 kW 10 kW 15 kW
  120 m2 8 kW 10 kW 16 kW 13 kW 12 kW 18 kW
  140 m2 10 kW 12 kW 18 kW 15 kW 14 kW 21 kW
  160 m2 11 kW 14 kW 21 kW 18 kW 16 kW 24 kW
  180 m2 13 kW 15 kW 23 kW 20 kW 18 kW 27 kW

Ušetřete desítky tisíc korun ročně na vytápění

Se správným kotlem můžete ušetřit na dodávkách tepla každoročně mnoho tisíc korun. Pokud si nejste úplně jistí, jaký vybrat kotel pro rodinný dům, obraťte se na nás. Doporučíme vám ideální řešení a kompletně se postaráme o instalaci vašeho nového kotel.

Nevíte si rady s výběrem vhodného kotle? Napište nám

 • Nový kotel můžete mít bez starostí namontovaný během jediného dne. Napište nám a získejte zaměření kotelny zdarma.

 • Po odeslání formuláře se s Vámi telefonicky spojíme, děkujeme.
 • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.

Už víc než 20 let se staráme o teplo ve vašich domovech

Kotlíkové dotace pro vás vyřešíme a zařídíme od A do Z

Kompletně se postaráme o výběr, zaměření, montáž a spuštění kotle

Za jeden den je hotovo. Přijedeme k vám ráno a večer už topíte

Vždy vám poradíme a provedeme revize a servis vašeho kotle

Montujeme pouze kvalitní kotle ověřených výrobců, kterým sami věříme

ANCHOR_TOP_TITLE