Od 1. září  2022 začne platit zákon, kterým vstoupí v platnost zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Vesměs jde o kotle na tuhá paliva, vyrobené před rokem 2000. Každému, kdo kotel nevymění, hrozí pokuta až 50 000 Kč.

⚠️ Zákaz kotlů na tuhá paliva

Ptáte se, co je na kotlech 1. a 2. emisní třídy špatného? Proč budou mít tyto kotle zákaz používání v domácnostech? Jsou neekologické a velmi neefektivní. Staré kotle zkrátka netopí dobře a přitom mají vysokou spotřebu. Hlavním problémem těchto kotlů je, že do ovzduší vypouští vyšší množství CO2 a proto nesplňují aktuální ekologické standardy a normy. V praxi to znamená, že na tyto kotle nepůjde vystavit revizní zprávu.

Společně s kotly na uhlí a jiná tuhá paliva nás v budoucnu čeká výměna atmosférických plynových kotlů, starých plynových kotlů a turbo kotlů. Vzhledem k jejich vysoké spotřebě a stáří nelze tyto kotle udržovat v provozuschopném stavu.

Od roku 2015 platí zákaz prodeje atmosférických kotlů, zákaz prodeje plynových kotlů a domácích turbo kotlů nižší emisní třídy. Tyto kotle jsou dnes výrobci nahrazeny plynovými kondenzačními kotly. Oproti atmosférickým plynovým kotlům snižují spotřebu plynu minimálně o 20 a více procent dle typu starého plynového kotle. Návratnost investice do nového plynového kotle může být díky nižší spotřebě již po 4 letech topení.

V čem topit tuhými palivy po roce 2022?

Po roce 2022 dle platné legislativy můžete topit v kotlích na tuhá paliva, automatickými kotly, kotly na biomasu, kotly na pelety, kotly na dřevo nebo kotly na uhlí, které spadají do 3., 4. a 5. emisní třídy a ECO designu. Kotle 3., 4. a 5. emisní třídy nebude již možné na českém trhu zakoupit. Jediným dostupným řešením po roce 2020 budou kotle splňující normu ECO designu.

🏆 Ideální a dostupné řešení: Kotel Rojek KTP v ECO designu

Tento zplynovací kotel je vyráběn právě s ohledem na přísné ekologické normy. Nemá žádný ventilátor ani elektroniku a proto funguje velice podobně jako váš starý domácí kotel. Jeho ovládání je zcela jednoduché a principem se neliší od vašich nevyhovujících stávajících kotlů. Kotel je osazen třemi dvířkami, horní dvířka slouží k čištění kotlových kapes, prostřední jsou určena k přikládání a spodní dvířka slouží k vytáhnutí popelníku.

Přesto, že kotel Rojek KTP splňuje přísné normy ECO designu je obrovskou výhodou nízká cena kotle, která jej činí dostupným řešením pro všechny. 

Kotel Rojek KTP je možné zapojit i do stávajících samotížných systémů a proto nemusíte nový kotel osazovat čerpadlem a není ani závislý na připojení do elektrické sítě. Laicky řečeno, kotel bude topit i v době, kdy nebudete mít elektrickou energii. Proto je ideálním řešením vhodným i k moderním komfortním zdrojům jako je plynový kondenzační kotel, elektrokotel, tepelné čerpadlo jako záložní zdroj v době kdy dojde k výpadkům energií (plynu nebo elektřiny).

Proč zvolit zplynovací kotel na tuhá paliva Rojek KTP?

Nebude zakázaný v roce 2022 jako jiné kotle na tuhá paliva

Spaluje všechno. Hnědé uhlí, dřevo, brikety, piliny, štěpku i biomasu

Vysoká výhřevnost kotle je zajištěna díky dvojstupňovému spalování

Nižší spotřeba a větší efektivita topení díky dlouhé době vyhoření paliva

Dlouhá životnost je garantována dvojitou konstrukcí ze silné oceli

Nízké provozní náklady a příznivá cena kotle potěší vaší peněženku

🎥 Video recenze: Jak funguje kotel na tuhá paliva Rojek KTP

Proč neodkládat nákup nového kotle až na rok 2022

 • V roce 2022 bude chtít nový kotel každý.
 • Každý výrobce má omezenou výrobní kapacitu a v roce 2022 se předpokládá, že výrobci nebudou schopni pokrýt poptávku na českém trhu.
 • Každý rok výrobcům vzrůstají výrobní náklady a s tím dochází pravidelně k zvyšování cen
 • Nová legislativa nařizuje ukončit provoz kotlů v září 2022 a tak již nepočítejte s provozem vašeho starého kotle v topné sezóně 2022.
 • Kvalitní topenářské firmy mají svou práci naplánovanou několik měsíců dopředu a jsou natolik vytížené, že instalaci nového kotle můžete mít realizovanou až o rok později.
 • Odložením rozhodnutí na poslední chvíli riskujete postih pokutou až 50 000 Kč

Týká se výměna starého kotle za nový i vás?

Výměna kotle Opava - TepelnáTechnik.cz

Potřebujete koupit nový kotel, nebo instalovat nový za starý? Bez váhání se na nás obraťte a my vám s tím pomůžeme. Zavolejte na 736 778 081 nebo nezávazně vyplňte formulář. Ozveme se vám obratem.

Lucie Radošovská
specialistka
+420 736 778 081 | info@tepelnatechnika.cz

O váš kotel se postaráme my

Pokud jde o váš kotel, jsme v Moravskoslezském kraji tou nejlepší volbou. Rádi pomůžeme i vám. Montujeme a vyměňujeme kotle už 15 let a v této branži už zkrátka umíme hodně. Jsme spolehliví a rychlí – přesně tak, jak mají profesionální odborníci být. Výměnu i montáž nového kotle zvládneme za jediný den!

V roce 2022 bude chtít nový kotel každý. Vyberte si ten svůj včas a kontaktujte nás co nejdříve!

Už víc než 20 let se staráme o teplo ve vašich domovech

Kotlíkové dotace pro vás vyřešíme a zařídíme od A do Z

Kompletně se postaráme o výběr, zaměření, montáž a spuštění kotle

Za jeden den je hotovo. Přijedeme k vám ráno a večer už topíte

Vždy vám poradíme a provedeme revize a servis vašeho kotle

Montujeme pouze kvalitní kotle ověřených výrobců, kterým sami věříme

 • Získejte konzultace a zaměření kotelny zdarma

  Vyplňte nezávazně formulář a společně vybereme ideální řešení vaší kotelny.

 • Po odeslání formuláře se s Vámi telefonicky spojíme, děkujeme.
 • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
ANCHOR_TOP_TITLE